Opravy diesel čerpadiel

 

U konvenčných diesel systémov je čerpadlo "srdcom" celého motora. Či sa jedná o staručké radové čerpadlo, alebo o poslednú verziu rotačného plne elektronického čerpadla, je to práve ono, kto sa stará o tlak, dávku a moment vstrekovaného paliva. Tým podstatne ovplyvňuje vlastnosti celého motora viac ako ktorýkoľvek komponent. U čerpadiel common rail by sa mohlo zdať, že ide iba o zdroj tlaku, ale opak je pravdou. Čerpadlo musí byť schopné vytvoriť požadovaný tlak už za pár otáčok motora pri štarte a potom ho regulovať v rozsahu 200-1800bar. Je to približne 20x väčší tlak než aký je v brzdovej sústave pri maximálnim brzdení. Tieto zmeny musia prebiehať veĺmi rýchlo a navyše je potrebné riadiť objem stlačovaného paliva. Ďaľšou úlohou niektorých CR čerpadiel je nasávať palivo z nádrže a vytvátať podtlak pre riadenie vstrekovačov. Toto všetko tvorí common rail čerpadlo unikátným High-tech produktom, ktorý vyžaduje náležitú starostlivosť.

Najčastejšie poruchy diesel čerpadiel a ich možné prejavy:

Netesnosť 

- únik nafty z čerpadla

 

Nedostatočný výkon čerpadla              

- nedostatočný výkon motora, núdzový režim hlavne pri zaťažení motora, problematický štart

 

Poruchy riadenia tlaku

-núdzový režim v rôznych stavoch

 

Opotrebenie dopravného čerpadla

- sťažený štart, zavzdušňovanie systému, poškodenie vysokotlakej časti čerpadla a vstrekovačov

 

Zadretie     

- vačšinou nastupuje po poškodení vysoko, alebo nízkotlakej častí a následnej tvorbe abrazívných častíc, ktoré spôsobia zadretie častí

 

Nerovnomernosť dodávky paliva na jednotlivé sekcie

-nerovnomerný cho motora, poškodenie motora

 

Nesprávne dávky paliva

-nesprávny chod motora, spotreba, dymenie, výkon motora

 

Vadné ovládanie komponentov časovania vstreku

-chýbajúci výkon, núdzový režim, dymenie

 

Opravy čerpadiel a vstrekovačov sa prevádzajú pomocou autorizovaných technológií predpísaných výrobcami vstrekovacích systémov. Test a kalibrácia sa uskutočňuje na zariadeniach firmy BOSCH a HARTRIDGE (www.hartridge.com). Sú to jediní výrobcovia, ktorí spolupracujú s výrobcami vstrekovacích systémov ako BOSCH, DELPHI, DENSO, CONTINENTAL, STANADYNE atd. Výsledkom každého testu je protokol s nameranými parametrami čerpadla, ktorý dostáva priamo zákazník.

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o tento produkt alebo máte nejaké otázky, môžete nás kontaktovať krátkou správou.